Празник Светог Оца Саве у Дрвару

Објављено: 28. јануара 2015.
Категорија: Аудио галерија, Новости

20150127_110901_resizeЊегово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки Господин Атанасије на празник Светог оца Саве, Првог Архиепископа Српског, 27. јануара 2015. године, служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Светог Саве у Дрвару. Епископу су саслуживали Архимандрит Серафим (Кужић), настојатељ манастира Рмња, протојереј Саша Црљић, парох Прве парохије дрварске, Синиша Сердар, парох Друге парохије дрварске, Здравко Богојевић, парох Треће парохије петровачке, јереј Зоран Миловац, парох Треће парохије дрварске и протођакон Никола Перковић. За пјевницом је појала група „Српски појци“ који су за ову прилику дошли из Београда.

Поред вјерника Светој Литургији присуствовао је и велики број дјеце који су са својим учитељима и наставницима организовано дошли у прелепи храм из Основне школе „Дрвар“.

Непосредно пре завршетка Литургије Епископ Атанасије је благословио славско жито и преломио славски колач са најмлађим ђацима а након чега је одржао бесједу у којој је честитао празник Светог оца Саве свим православним, а поготову ђацима, учитељима, педагозима и наставницима.
После кратког предаха Епископ Атанасије у пратњи свештенослужитеља је посјетио Основну школу „Дрвар“ у Дрвару, гдје га је испред школе дочекала директорица Госпођа Јелка Данић. Одмах по пријему, у холу школе почела је светосавска приредба, коју је поздравним говором отворио Епископ Атанасије. Ова приредба била је обогађена широким и богатим интерпретацијама пјесама и кратких поучних прича из житија Светог Саве.

Након извођења приредбе у школи је уприличено послужење за Епископа, свештенослужитеље, учитеље, наставнике и особље школе.

У 17:00 часова у пуној сали Радничког Дома у Дрвару почела је Светосавска академија, коју је својом бесједом, коју можете чути у прилогу, отворио Епископ Атанасије.
Епископ Атанасије је у бесједи истакао немерљиви пастирски значај Светог Саве по Српски род, чија је личност и дело идентитет Српског бића.

Овогодишња Светосавка академија обогаћена је шароликим музичким и глумачким наступима а учествовали су октет „Српски појци“ из Београда, Дјечији хор из основне школе „Дрвар“, солисткиња Неда Тодоровић из КУД „Дрвар“ и гитариста Душко Шобот из Дрвара.
Поред великог броја, вјерника Светосавској академији присуствали су и Министар рада, здравства и социјалне помоћи Владе Ливањског кантона Господин Драгослав Топић, Начелник општине Дрвара Господин Стевица Лукач, Начелник општине Источни Дрвар Господин Драган Лукач, Господин Славиша Михајловић, Делегат  у Дому народа Парламента ФБиХ и познати дугогодишњи доктор из Дрвара Господин Симо Билбија. Такође је присутан био и дон Давор Кличина, свештеник римокатоличке Цркве, жупник у Дрвару.

На крају овогодишње Светосавске кадемије Епископ Атанасије је уручио Светосавску похвалницу праунуцима Госпође Ђуке Лукач, старице из села Љесковице код Дрвара, за њену честитост и истрајност у старости и очувању породице. Ђука Лукач данас, жива и здрава, броји 107 година.
По завршетку Светосавске академије уследило је послужење у холу Радничког универзитета.