ОДРЖАН ЈАЊСКИ САБОР У МАНСТИРУ ГЛОГОВЦУ КОД ШИПОВА

Објављено: 26. јуна 2016.

Већ традиционално у Недељу Свих Светих, сабира се благочестиви народ Јањске висоравни и других крајева из земље и расејања на црквено-народни Јањски сабор  код манастира Глоговца у Јању код Шипова. Милошћу Божијом и молитвеним заступништвом Светог Георгија и Свих Светих Мученика који својим мучеништвом осветише простор Јања и цијеле Босанске Крајине и ове године настављена је традиција сабирања вјерног народа у манастиру Глоговцу. Био је то двадесетшести по реду  Јањски Сабор.

Јањски сабор започео је вечерњим богослужењем које су у суботу 25 јуна у Светогеоргијевској обитељи служили свештеници шиповског намјесништва.

Саборовање је настављено у недјељу Свих Светих 26. јуна. По благослову Епископа бихаћко-петровачког Господина Атанасија Светом Литургијом је началствовао архимандрит Серафим, настојатељ манастира Рмањ, уз саслужење свештенства епархија Бихаћко-петровачке, Бањалучке и Осјечко-пољске и барањске. Вјерном народу се у току Литургије обратио високопреподобни архимандрит Серафим. У својој надахнутој бесједи отац Серафим је поучио вјернике о потреби угледања на Христа и на светитеље Божије – све свете, које данас прослављамо. „Трудите се да будете записани у Књигу вјечнога живота, послушајте позив Христов, похитајте к Њему, препознајте Га, како би и Он препознао вас. Не дозволите да вам Христос каже ‘ не познајем вас, идите од мене!’ На љубав Христову узвратите љубављу, како би вам рекао: ходите благословени Оца мојега у Царство које самм вам припремио. Светитељи које данас прослављамо су препознали Христов позив на заједништво, на молитву, на љубав. Зато, угледајте се на Њих, као они на Христа. Препознаће те га љубављу, јер Бог је Љубав, разговараћете са Њим у молитви, а сјединићете се са Њим у Светом Причешћу. Зато смо данас овдје, да се у Литургији сјединимо са Христом и светима Његовим, да потврдимо свој идентитет и да заједничаримо са Њим у Царству Његовом. А Литургија је, шта друго, већ икона Царства Божијег“ – рекао је између осталог отац Серафим.

После Свете Архијерејске Литургије приређен  је богат културно-умјетнички  програм. Програм је отворио отац Серафим који је пренио благослове Његовог Преосвештенства Епископа бихаћко-петровачког Господина Атанасија окупљеном народу Божијем. Епископ Атанасије није могао да началствује овом сабрању, јер је по одлуци Светог Архијерејсог Сабора и благослову Његове Светости Патријарха Српског Господина Иринеја, учествовао у делегацији Српске Православне Цркве на Светом и Великом Свеправославном Сабору на грчком острву Криту. Отац Серафим је прочитао поруку коју је упутио Владика Атанасије својој духовној дјеци окупљеној на Јањском сабору. У поруци је Eпископ Атанасије честитао благочестивим Jањанима на њиховој вјери и љубави, коју показују окупљајући се код манастира Глоговца на ово величанствено црквено-народно сабрање.

У културно-умјетничком програму су учествовали Трубачи из Србије, КУД „Никола Кокошар“ из Шипова, вокална мушка група“ Јањски Соколови“, дјечија група „Јањски соколићи“, новоосновано КУД „Јањ“ из Стројица код Шипова.

Послије умјетничког дела сабора приређен  је свечани ручак за званице и присутни народ. У току свечаног ручка присутне госте и народ, поздравили су архимандрит Серафим, Игуман Теофил, настојатељ манастира Глоговца и начелник Општине Шипово Господин Милорад Ћирко.

Као и до сада учешће на Јањском сабору узели су многе личности из политичког, привредног и културног живота Шипова и шире околине и многобројни донатори. Поред њих Сабору је присуствовао и Командат Трећег пјешадијског (Република Српска) пука ОС БиХ Бригадир Недељко Копуз.

Послије благодарења Богу за богату трпезу, коју су припремили братство манастира Глоговца и општина Шипово, отац Серафим је још једном поздравио све званице и вјерни народ и позвао их да сваке године у молитвама долазе на Јањски сабор.

Бесједа Архимандрита Серафима- 1.дио:

Бесједа Архимандррита Серафима- 2.дио: